חיפוש
Close this search box.

הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לקדם תוכנית לשימור ופיתוח מתחם "דיסקין" ההיסטורי שבכניסה לעיר

הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לקדם תוכנית לשימור ופיתוח מתחם "דיסקין" ההיסטורי שבכניסה לעיר

לצד שימור המבנה ההיסטורי, התכנית כוללת הקמת מבנה של עד 15 קומות ובו כ-300 יחידות דיור ומבנה הכולל שימושים למסחר בהיקף של כ-3,000 מ"ר

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, בראשות עו"ד עמיר שקד, החליטה להפקיד תוכנית לשימור ופיתוח למתחם בית היתומים "דיסקין" ההיסטורי שבכניסה לעיר. הדיון התקיים באמצעות וידאו מרחוק (ZOOM) בהתאם לנוהל עבודת מוסדות התכנון בעת משבר הקורונה והנחיות משרד הבריאות.

התוכנית ממוקמת בשכונת גבעת שאול לצד הדרך הראשית לתל-אביב, בין הרחובות גבעת שאול והרב ריינס, על שטח על כ-20 דונם, בו ממוקם אחד המבנים ההיסטוריים המרשימים בעיר "בית היתומים דיסקין". מאחר ומדובר במתחם גדול ובמיקום מרכזי בעיר, התוכנית מציעה פיתוח של המתחם בכללותו תוך שיקום, שיפוץ ושימור המבנה ההיסטורי וקביעת ייעודו כמבנה ציבור.

לצד שימור המבנה ההיסטורי, הקמת מבנה של עד 15 קומות ובו כ-300 יחידות דיור ומבנה הכולל שימושים למסחר בהיקף של כ-3,000 מ"ר, המייצרים דופן פעילה כלפי הכיכר ברחוב גבעת שאול. עוד כוללת התוכנית שטח משמעותי של כ-8 דונם עבור פארק עירוני. יצוין כי הבינוי למגורים מרוכז לאורך דופן אחת של המתחם וזאת על מנת לשמור על נראות של המבנה ההיסטורי.

בית היתומים משמש כיום במוסד חינוכי תוך שהעמותה ממשיכה בפעילות רחבת היקף בסיוע לילדים ונוער לגדול בסביבתם הטבעית, במסגרת המשפחתית או במשפחות תומכות או מאמצות, המסתייעות בכספי המוסד "דיסקין".

התוכנית הינה ביוזמת עמותת מוסדות החינוך והחסד של דיסקין ונערכה ע"י משרד רוזנפלד-ארנס אדריכלים.

מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי-באבאי ציינה כי "התוכנית מהווה דוגמה לאפשרות של פיתוח לצד שימור במיקום מרכזי בעיר, תוך הוספת שטחים ציבוריים לטובת השכונה ויצירת חיבורים בין חלקי השכונה ע"י שטח ציבורי פתוח נרחב".

בתוך כך, החליטה הוועדה להפקיד תוכנית להקמת מלון בן 4 קומות ובו כ-150 חדרים בשכונת אבו טור. התוכנית ממוקמת בצומת הרחובות דרך חברון והמפקד, על שטח של 6.3 דונם. כמו כן, במסגרת התוכנית מוצע הרחבת המדרכה בדרך חברון, ושטח פתוח לשימוש הציבור אשר יפותח כגינה עם חיבור לרחוב. בתחום התוכנית מצוי כיום בניין נטוש שיפונה במסגרת התוכנית. המתחם מצוי בסמוך למתחם התחנה הישנה בירושלים ולציר הרכבת הקלה העובר בו.

התוכנית הינה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל, ונערכה ע"י משרד ארי כהן אדריכלים.