חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חומות של שתיקה: ירידה של 45% במכירות הדירות בהר חומה

בהשוואה בין הרבעון הראשון של 2018 לעומת הרבעון הראשון של 2017, כך עולה מבדיקה שערכה חברת אמירים פתרונות נדל"ן המתמחה בשיווק נכסים בדרום ירושלים

אמיר אזרף. "ירידה מתונה במחירי הדירות בשכונה"
אמיר אזרף. "ירידה מתונה במחירי הדירות בשכונה"

ברבעון הראשון של שנת 2017, נמכרו 64 דירות יד 2 לעומת 37 דירות במקביל השנה – ירידה של כ-45%, כך על פי נתונים שנמסרו על ידי מנכ"ל אמירים פתרונות נדל"ן, אמיר אזרף.

"נראה שזו מגמה עקבית, והירידה נמשכה לאורך כמעט כל הרבעונים העוקבים", אומר אזרף. "בנוסף לירידה בכמות העסקאות, אנו רואים גם ירידה מתונה במחירי הדירות בשכונה. בעוד שברבעון האחרון של 2017 האמיר המחיר למ"ר בשכונה למחיר של 20,700 ש"ח, הרי שהממוצע ברבעון הראשון של השנה, משקף מגמת ירידה של 3.5% במחירים, ל-20,000 ש"ח למ"ר, אלו מחזירים אותנו לרמת המחירים כפי שהיתה לפני שנה. הירידה ברמת המחירים משקפת את הנתונים הכלל ירושלמיים, אולם נדמה כי האטה במכירות בשכונת חומת שמואל משמעותית הרבה יותר", אומר אזרף.

בשנים שחלפו, הייתה הר חומה חלופה נוחה לשכונות הדרומיות מבחינת רמת מחירים. הבנייה החדשה, המרפסות, המחסנים והמעלית שהינם חלק אינטגרלי מהדירות בהר חומה, העניקו לה יתרון משמעותי ביחס לשכונות אחרות. אולם בשיא עליית המחירים, בסוף שנת 2017 האמירו המחירים לרמתם הגבוהה ביותר לכ-21 אש"ח למ"ר, עובדה שלא מאפשרת לזוגות צעירים לרכוש דירות בשכונה ואלו פונים לשכונות גילה וארמון הנציב, שם מדובר על רמת מחירים נמוכה יותר. בשנה שחלפה נראה כי השכונה עברה שדרוג משמעותי בכל הקשור באירועי תרבות ובפעילות קהילתית. אולם נדמה כי אין די באלו על מנת להפשיר את הקיפאון בשוק הדיור המקומי.

"מטרידה אותי מאוד העובדה שיותר ויותר זוגות צעירים מוותרים על החלום של דירה. הר חומה משמשת תמרור אזהרה וככל שרמות המחיר ימשיכו לעלות הרי שנראה זאת בשכונות נוספות בירושלים", אומר אזרף.

"עיקר הבעיה", מוסיף אזרף, "היא התחושה של בועה הפוכה. העובדה שישנה האטה בכמות המכירות לצד העדר בניה משמעותית בירושלים ובמיוחד לזוגות צעירים, תייצר בלון שיתפוצץ מתי שהוא – אנשים מתחתנים וחייבים לגור תחת קורת גג – העובדה שכעת הם על הגדר בניסיון לראות שהמחירים ירדו לא מבטיחה לאף אחד שאכן כך יקרה. אין ספק שהשוק היום מאופיין כשוק של "קונים" – שוק המאפשר לקונים להתמקח יותר עם בעלי נכסים לרדת במחיר. יחד עם זאת, בעלי נכסים שיכולים להמתין עם המכירה שומרים עדיין על רמת מחירים גבוהה. העדר חלופות בניה יאפשר לאלו, בסופו של יום, לקבל את שביקשו. העדר התחלות בניה משמעותית ישנה שוב את גרף המחירים כלפי מעלה".