חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

 תזמורת ירושלים מזרח ומערב: מאסווירה שבמרוקו לברודווי שבניו יורק – "גנאווה"

Mehdi Nassouli  - צילום - יחצ

קונצרט סיום העונה של תזמורת ירושלים מזרח ומערב, מזמין את הקהל לטקס גנאווה אקסטטי וצבעוני, שמחבר את אסווירה שבמרוקו עם ברודווי שבניו יורק. המופע משלב את הסגנון המוזיקלי השבטי ומלא האנרגיה הנהוג אצל השבטים הברבריים בצפון אפריקה, עם עיבודים בשפת התזמורת הייחודית שלוקחים אותו למחוזות הג'אז והפופ.

התזמורת תארח את מהדי נאסולי, שיגיע ממרוקו עם הגימברי המסורתי שלו, יחד עם שלושה נגני קראקב, הכלי המאפיין את הטקסים האלה, ומעצים את החוויה הטקסית.

במסגרת הקונצרט יבצעו יחד עם התזמורת לראשונה בישראל, עיבודים מיוחדים שחיבר מאסטרו תום כהן לקטעי גנאווה מוכרים וגם חדשים, כאלו שלוקחים את המסורת המופלאה הזו ונותנים לה פרשנות מערבית עכשווית.

"חיבור אורגני ושמח של מסורת קדומה עם עיבודים מודרניים, גשר מוזיקלי בין תרבויות וזמנים,  חגיגה של יצירה משותפת שמתודלקת בחברות ואהבה" אומר תום כהן, המנצח ראשי ומנהלה המוזיקלי של התזמורת

26 במאי-15 ביוני, 9 מופעים ברחבי הארץ

תזמורת ירושלים מזרח ומערב בניהולו המוזיקלי ובניצוחו של תום כהן מסיימת את עונת 2021-2022 במופע "גנאווה", מופע מלא קצב ותשוקה שמזמין את הקהל לטקס גנאווה אקסטטי וצבעוני שמחבר את אסווירה שבמרוקו עם ברודווי שבניו יורק. המופע משלב את הסגנון המוזיקלי השבטי ומלא האנרגיה הנהוג אצל השבטים הברבריים בצפון אפריקה עם עיבודים בשפת התזמורת הייחודית שלוקחים אותו למחוזות הג'אז והפופ.

את הערב יוביל המועלם, ראש הטקס, מהדי נאסולי, שיגיע ממרוקו עם הגימברי המסורתי שלו ואנרגיות של מרפא שבטי. עוד יגיעו ממרוקו, קבוצה של קויוס, מוזיקאים המנגנים על הקראקב (כלי הקשה ברברי עתיק) המאפיין את הטקסים המהפנטים האלה, שיעצימו את החוויה הטקסית. אליהם יצטרף חבר ותיק ומוערך של התזמורת, הפסנתרן עומרי מור, ששיתופי הפעולה שלו עם נאסולי ועם מאסטרו תום כהן כבר הציתו במות ברחבי אירופה, אמריקה וצפון אפריקה.

במסגרת הקונצרט יבצעו יחד עם התזמורת לראשונה בישראל, עיבודים מיוחדים שחיבר המאסטרו לקטעי גנאווה מוכרים וגם חדשים, כאלו שלוקחים את המסורת המופלאה הזו ונותנים לה פרשנות מערבית עכשווית ומביאים אותה עד למחזות הזמר הססגוניים של ברודווי.

הקונצרט, הוא הזמנה פתוחה להיסחף למערבולת של צליל וצבע, של קצב וקסם, של שירה וריקוד, של מסורתי וחדשני, ושל מזרח ומערב.

מאסטרו תום כהן, מנצח ראשי ומנהל מוזיקלי: "אני שמח ונרגש לשתף פעולה עם שני חברים יקרים ומוכשרים שלי. ממרוקו מגיע אלינו מהדי נאסולי ומכאן עמרי מור. המפגש ביניהם הוא התממשות של כל הכוונה היצירתית שלי – חיבור אורגני ושמח של מסורת קדומה עם עיבודים מודרניים, גשר מוזיקלי בין תרבויות וזמנים, חגיגה של יצירה משותפת שמתודלקת בחברות ואהבה. זהו קונצרט סיום העונה הגדול, הצבעוני והייחודי ביותר שעשינו בשנים האחרונות וזו זכות גדולה עבורי להזמין את הקהל לקחת חלק בקסם של הגנאווה" .

שורשיו של סגנון הגנאווה מגיעים עד סידי בלאל אבן רבאח, בן הלוויה הקרוב של הנביא מוחמד והמואזין הראשון, שמעורר בשנים האחרונות עניין עצום בעולם כולו. המבנה הטקסי, חוויית הטראנס והחיבור של מוזיקה לעולמות של תשוקה ודבקות, הצליל הישן שמאופיין בכלים מסורתיים ועתיקים, והשירה בקולות ובמנטרות מתגברות. הפכו את הגנאווה לאחד הסגנונות החמים כיום בעולם המוזיקה.

מהדי נאסולי – ( (Mehdi Nassouliהוא כוכב בינלאומי ממרוקו שמשלב מוזיקה מסורתית אפריקאית, רגאיי, רוק וג'אז. נאסולי נחשב למוביל דור העתיד של מוזיקת הגנאווה, המוזיקה שהוא מנגן היא בהשראת גנאווה אבל לא רק – יש בה שילוב של הרבה ז'אנרים מרוקאיים כמו מלחון, עיסאואה, המאצ'ה ודקה. את כל אלו הוא משלב עם ג'אז, היפ הופ, פאנק ורגאיי.

מהדי - צילום hicham abd

מהדי נולד וגדל בטרודאנט שבמרוקו לפני 37 שנים. הוא למד לנגן במגוון רחב של כלים בגיל צעיר, אך עד עצם היום הזה הוא מתבלט בנגינה על קמברי (גמברי), כלי מיתר ישן ומסורתי העשוי בעיקר מעץ ומכוסה בעור הגמלים. לפני שפרץ בקריירה בינלאומית, הוא בילה עשור שלם לאורכה ורוחבה של מרוקו ולמד את הדיסציפלינות המוזיקליות האזוריות המגוונות. כאמור, הופעותיו כיום משלבות מקצבים מסורתיים של מרוקו עם נגיעות של מוזיקה אפריקאית, רגאיי, רוק וג'אז. מלבד פרויקט הסולו שלו, מהדי הוא גם חבר פעיל בפרויקטים שונים כמו בוב מגרב (מחווה לבוב מארלי עם אווירה מרוקאית), עמאר 808 (פרויקט מסורתי/אלקטרו), ג'וקו (מוזיקה אפריקאית) וכן נוהג להופיע ברחבי העולם עם טיטי רובין והינדי זהרה על בסיס קבוע. הוא הופיע במאות פסטיבלים ברחבי העולם. למהדי יש קשר מיוחד גם עם אמנים מישראל. הוא מופיע ברחבי העולם ואף הוציא אלבום עם הרכב משולש מרוקאי-אלג'יראי-ישראלי שמשלב בין מוזיקת גנאווה לג'אז. בהרכב מיוחד זה חברים לצדו של נאסולי הפסנתרן הישראלי עומרי מור והמתופף האלג'יראי קארים זיאד. מהדי גם שיתף פעולה עם ללה תמר הישראלית. על אלבומו האחרון עם תזמורת מרמושה ניצח אבישי דרש מירושלים.

עמרי מור- עמרי פסנתרן, מלחין ומעבד ישראלי, על אף שהחל במוזיקה קלאסית מוכר בעיקר כאמן ג'אז פיוזן' עם יסודות במוזיקה אנדלוסית. עומרי זכה 4 שנים רצופות במלגות קרן תרבות אמריקה ישראל, הוא מלמד בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב ובמרכז למוזיקה שקט. מור מבצע שיתופי פעולה עם נגנים רבים בישראל ומחוצה לה., דניאל זמירעומר אביטלגלעד אברו אחרים. הוא ניגן עם מבצעים ישראלים בולטים

דוגמת מוריס אל מדיוניברי סחרוף והפייטן חיים לוק. בשנים האחרונות שיתף מור פעולה עם הסקספוניסט הזמר אבטה בריהון והשניים מייצרים חיבור בין מוזיקה מסורתית הצפון אפריקאית והאתיופית.

מור הקים את פרויקט אנדלוג'אז, שנוסד בפסטיבל ג'אז בים האדום בשנת , 2010 פרויקט ייחודי  המשלב את שני הסגנונות המוזיקליים.

עמרי מור- צילום יוסי צבקר

תזמורת ירושלים מזרח ומערב הינה תזמורת קאמרית המונה כשלושים נגניות ונגנים המגיעים מכל קצוות הארץ והמגזרים המרכיבים את החברה הישראלית ובמגוון גילאים נרחב. כל שלוש הדתות המונותאיסטיות מיוצגות אצל הנגנים והיוצרים. הם מנגנים על כלים קלאסיים מזרחיים, כלי קשת, כלי נשיפה וחטיבת קצב. עיבודיה של התזמורת נכתבים על ידי מנהלה המוזיקלי, המנצח תום כהן, מוזיקאי בעל שם בינלאומי הידוע ביכולתו הייחודית להעביר באמצעות עיבודיו ושיטת הניצוח המקורית שלו את המוזיקה של ארצות ערב וצפון אפריקה למוסיקאים ולקהלים שונים ומגוונים. הם מושתתים על השפה המוסיקלית אשר פותחה בה לאורך השנים, המשלבת ומחברת מתודות מוזיקליות ממזרח וממערב לכדי שפה אחידה, קוהרנטית ואורגנית, המפגישה, למשל, מקאמים ומקצבים מארצות ערב והאסלאם עם הרמוניה ואסתטיקה מערביות. לאורך השנים הקים כהן תזמורות אחיות המושתתות על האבטיפוס של תזמורתו הירושלמית ברחבי העולם עליהן הוא מנצח עד עצם היום הזה.

לרכישת כרטיסים: 2 ביוני , בשעה 20:30, תיאטרון ירושלים: לרכישת כרטיסים: