חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

העליה בתוחלת החיים והשלכותיה

תוחלת החיים ממשיכה לעלות בעולם, וגם כמובן אצלנו בישראל. בעתיד יהיו יותר אנשים מבוגרים בקרב באוכלוסיה שלנו, פנסיונרים שירצו להמשיך לשמור על רמת החיים שלהם

כפי שהיו במשך שנות עבודתם.

מאת אריאל מונין

Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

העליה בתוחלת החיים והשלכותיה

 תוחלת החיים ממשיכה לעלות בעולם, וגם כמובן אצלנו בישראל. בעתיד יהיו יותר אנשים מבוגרים בקרב באוכלוסיה שלנו, פנסיונרים שירצו להמשיך לשמור על רמת החיים שלהם כפי שהיו במשך שנות עבודתםכיצד מחשבים תוחלת חיים?

בדתות השונות ישנם שני תאריכים שלגביהם יש מאז ומעולם התייחסות ברורה, הלידה והמוות. מאז ימי קדם עסקו בבתי הכנסת ובכנסיות ברישום של הילדים אשר  נולדו, ורישום של כל  הנפטרים שהובאו לקבורה. הרישום הזה היה המידע הדמוגרפי הראשון. לחישוב של תוחלת חיים. בהגדרת התוחלת קובעת כמה שנים נותר לאנשים שנולדו בשנה מסוימת בממוצע לחיות. כיום כמובן המידע הסטטיסטי טוב בהרבה מבעבר ומתעדכן מעת לעת,  בישראל הממוקמת במקום גבוה בעולם, תוחלת החיים של הגבר היא מעל 80 שנה, ומעל 84 שנה לאישה.

איך יושפע ענף הפנסיה מעליה בתוחלת החיים?

 בעבר האדם הממוצע היה נכנס למעגל העבודה בתחילת שנות העשרים של חייו, היה עובד כ 40 + שנה, ובעת פרישה, היה יוצא עם סכום כסף צבור שאמור היה להספיק לו מבחינה אקטוארית ל 12- שנה. כלומר ההפרשות מהמשכורת היו לאורך 40 שנה, והיו אמורות להספיק למחיה של 12 שנה. כיום הצעירים לא ממהרים להיכנס למעגל העבודה, ומתחילים להפריש לפנסיה רק לקראת סוף שנות העשרים שלהם. הם אולי יעבדו גם 40 שנה, אך אמורים לחיות בפנסיה בממוצע הרבה יותר מבעבר, 20 ואף 30 שנה. כלומר שסך ההפרשות הפנסיוניות ידרשו להיות הרבה יותר גבוהות מבעבר על מנת שאדם יוכל לשמור על רמת החיים.

מה עושים?

קודם כל מבינים כי ההפרשות הפנסיוניות הן נכס חשוב והעיקרי שלנו, מקפידים לנהל אותם, יחד עם איש מקצוע, לאורך השנים נכון על מנת למקסם אותם בגיל פרישה. כמו כן, מבינים כי יש צורך בחיסכון נוסף שיצטרף בעתיד לחיסכון הפנסיוני ויוכל להשלים את השנים הרבות בהן נחיה.  לדוגמא: לראות גם  בקרן השתלמות ככלי חיסכון ארוך טווח ולא קצר מועד.

לסיכום:

כולנו רוצים ומקווים לחיות הרבה שנים בבריאות טובה ובשלווה, כמו כן אנו נרצה לוודא כי לאחר גיל הפרישה נוכל להמשיך להגשים את החלומות שלנו ולשמר את רמת החיים לה הורגלנו, ולצורך כך עלינו לתכנן טוב יותר את נושא החיסכון שלנו, במיוחד כאשר תוחלת החיים ממשיכה לעלות עלינו להיות ערים לחשיבות הנושא. 

הכותב סמנכ"ל אל-עד סוכנות לביטוח